DPS LUBUCZEWO DPS LUBUCZEWO

Szukaj:Szukaj: »

 

Dom Pomocy Społecznej w Lubuczewie
najlepszy na Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości

w Chmielnie

 

    Grupa teatralna Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie „Epitetem po Metaforze” wygrała XIII Jarmark Folklorystyczny i Wojewódzki Przegląd Twórczości Kulturowej Domów Pomocy Społecznej i Środowiskowych Domów Samopomocy, który odbył się w Chmielnie 22 maja 2014 roku.


    Organizatorem przeglądu był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chmielnie oraz Wójt Gminy Chmielno, zaś współorganizatorami Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie O/Chmielno, Zespół Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Chmielnie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Chmielnie. Celem imprezy była aktywizacja, podniesienie samooceny, wiary we własne możliwości i mobilności u osób niepełnosprawnych przez dokonanie przeglądu ich dorobku w zakresie kontynuacji tradycji kaszubskiej i kociewskiej kultury ludowej mieszkańców województwa pomorskiego w takich dziedzinach, jak: folklor muzyczny, taneczny, słowny i twórczość plastyczna. Przegląd ten to także kontynuacja spotkań pełniących funkcję integrującą przez towarzyszącą im atmosferę i niepowtarzalny klimat. Każda grupa, która wzięła w nim udział, miała przygotować program artystyczny przedstawiony w dowolny sposób – w formie tanecznej, śpiewanej, opowiadanej czy teatralnej. W tym roku motywem przewodnim wojewódzkich zmagań twórczych było dzieło Heronima Jarosza Derdowskiego pt. „O Panu Czorlińsczim co do Pucka po Sece jachoł”.


    Grupa teatralna DPS w Lubuczewie została laureatem nagrody Wójta Gminy Chmielno Pana Zbigniewa Roszkowskiego za najciekawszą prezentację wykonaną zgodnie z motywem przewodnim Przeglądu i otrzymała ją z rąk kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chmielnie Pani Gabrieli Jóskowskiej. „Epitetem po Metaforze” autorską sztuką pt. „Futurystycznie” pokonało 13 innych konkursowych przedstawień z Domów Pomocy Społecznej i Środowiskowych Domów Pomocy Społecznej z Kobysewa, Tczewa, Cisewia, Gdańska - Orunii, Marszewskiej Góry, Lasowic Wielkich, Czerska, Stężycy, Szpęgawska, Rudna. Łącznie w XIII Jarmarku Folklorystycznym i Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Kulturowej Domów Pomocy Społecznej i Środowiskowych Domów Samopomocy wzięło udział blisko 30 zespołów.


    Grupa teatralna DPS Lubuczewo pierwsze miejsce zawdzięcza nie tylko świetnej grze aktorskiej, doskonałej dekoracji i kostiumom, bardzo dobrze dobranej muzyce, ale przede wszystkim pomysłom i autorskiemu scenariuszowi. Kreacje aktorskie na miarę zwycięstwa w Wojewódzkim Przeglądzie stworzyli: p. Agnieszka, p. Magdalena, p. Barbara, p. Ernest, p. Marcin, p. Kamil, p. Edmund. Za kostiumy i scenografię w głównej mierze odpowiedzialna była p. Małgorzata Berdecka – instruktor terapii zajęciowej, która razem z członkami „Epitetem po Metaforze” przygotowała oprawę sceniczną przedstawienia. Muzykę i scenariusz autorskiej sztuki pt. „Futurystycznie” również z członkami grupy teatralnej DPS w Lubuczewie opracował p. Krzysztof Surowiec – instruktor ds. kulturalno-oświatowych, założyciel i pomysłodawca zespołu teatralnego. Pod jego kierunkiem „Epitetem po Metaforze” sięgnęło po drugie z kolei trofeum. Pierwszym wyróżnieniem i uznaniem dla pracy twórczej grupy było zdobycie II miejsca w kategorii „Dorośli” w VII Powiatowym Przeglądzie Kabaretów Wszelakich „Obciach” Kobylnica 2014. Zespół wystąpił tam również z autorską sztuką – własną wizją kabaretowej „Bitwy pod Grunwaldem”.


    Wpisując się w motyw przewodni Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości w Chmielnie, na kanwie literatury grupa „Epitetem po Metaforze” przygotowała przedstawienie, które ujęło motyw wędrówki bohatera dzieła Derdowskiego – Czorlińskiego – w nowatorski sposób. Postawiono akcent na muzykę, dekorację, szybką zmianę poszczególnych scen, widowiskowość, zwięzłość i ekspresję ruchową. Przepis na sukces okazał się bardzo prosty – świeże spojrzenie na temat i brak strachu przed łamaniem konwencji kulturowych. Książka pt. „O Panu Czorlińsczim co do Pucka po Sece jachoł” okazała się inspiracją, nie było zatem na scenie wiernego odzwierciedlenia jej treści. Prawdziwy teatr polega bowiem na swoistym performansie – stwarzaniu tu i teraz, dekonstrukcji i nowym, postmodernistycznym dyskursie. O czym mówi zwycięska sztuka pt. „Futurystycznie”? To dziesięciominutowa opowieść o historii walki o Kaszuby, o obronę własnej tożsamości, pokazanie, że pochodzenie powinno napawać dumą. Honor, upór i ciężka praca, pokonywanie własnych słabości i trudności życia codziennego – to najważniejsze cechy prawdziwego Kaszuby zdaniem członków grupy teatralnej DPS w Lubuczewie. Piękno i potęgę Kaszub symbolizuje w sztuce mapa złożona pod sercem anioła w scenie końcowej, która na początku przedstawienia została zniszczona przez diabła – symbol niechęci wobec Kaszub przez inne nacje. Na samym wstępie głos Boga oznajmił: „Ojczyznę tworzą serca jej obywateli. W sercach skryte są marzenia, pragnienia i doświadczenia. Każde serce jest równe drugiemu sercu. Nie ma lepszych i gorszych. Każdy region ma swoje serce i duszę, a w niej piękno i magię tradycji. Wymyśliłem dla ciebie ten oto świat. Spójrz na niego, rozejrzyj się. Przyjrzyj się dobrze. Spójrz we własne serce. Zrozum… „Nie ma Kaszub bez Polonii a bez Kaszub Polsci!” Czorliński wędruje przez niemal cale Pomorze w ważnym dla siebie celu – by zdobyć upragnione sieci. Po drodze przeżywa rozliczne przygody. W ten sposób widz poznaje charakter prawdziwego Kaszuby, serce i umiłowanie dla ukochanej ojczyzny. Jego trud i upór okazują się zwycięskie. Czorliński przybywa do rodziny z sieciami. Wypełnił swoją misję niczym mityczny Odyseusz. Kaszuby zostały ocalone, stąd też symbolicznie ukazana  mapa i przemiana diabła.


   Aktorzy grupy teatralnej DPS Lubuczewo nie boją się wyzwań, podejmują się najtrudniejszych tematów, szukają inspiracji tam, gdzie inni kończą swoje poszukiwania. Liczy się bowiem prawdziwa sztuka teatralna – komentowanie rzeczywistości, wręcz kreowanie, nie wierne kopiowanie. Dla „Epitetem po Metaforze” teatr to nie zabawa, lecz próba zrozumienia fenomenu ludzkiego umysłu i ciała, poszukiwań prawd i wartości, którymi człowiek kieruje się w swoim życiu. Członkowie zespołu nie boją się łamać stereotypów, konwenansów, przyzwyczajeń, są jak świeży powiew, nowe spojrzenie na zastany świat. Wierzą, że na scenie mają moc sprawczą. Ta moc pozwala uciec od codziennych trosk i zmartwień, pozwala na udanie się w odlegle światy za sprawą słowa, ruchu, gestu, kostiumu. Wcielanie się w role, kreowanie, stwarzanie bohatera, komentowanie rzeczywistości, zastępowanie słów mową ciała i sugestywnością, powiązaniami, metaforami, alegoriami – to najważniejsze składniki tej grupy teatralnej.


    Członkowie grupy teatralnej Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie dzięki zajęciom teatralnym i wyjazdom na przeglądy powiatowe i wojewódzkie uczestniczą w integracji społecznej, wzmacniają swoją motywację, pokonują słabości, otwierają się na ludzi, uczestniczą w wymianie kulturowej. Zdobywają przede wszystkim bezcenne doświadczenie, które procentuje jeszcze lepszymi wynikami i grą aktorską. Mieszkańcy DPS Lubuczewo rozbudzili w sobie pasję do tworzenia, ponieważ sami piszą sztuki, tworzą przedstawienia od podstaw, nie kopiując. Dzięki Pani Dyrektor Mariannie Kawieckiej grupa teatralna może się rozwijać i uczestniczyć w przeglądach teatralnych, tworzyć przedstawienia na najwyższym poziomie, bowiem „Epitetem po Metaforze” rywalizuje również w zmaganiach teatralnych z grupami nie tylko z Domów Pomocy Społecznej. A to wszystko dzięki pasji, zaangażowaniu, ciężkiej, wielogodzinnej pracy i talentowi, który odpowiednio ukierunkowany, rozkwita i daje światu to, co najpiękniejsze – magię sztuk teatralnych czarujących widza.

Liczba odwiedzin: 1464

© Copyright DPS LUBUCZEWO, All Rights Reserved. Szablon strony: GRX.pl

    Zaloguj się    

Mapa strony