'LUBUŚ' został przygotowany na dziesięciolecie istnienia Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie w 2010 roku. Został wymyślony, zaprojektowany i uszyty przez instruktorkę terapii zajęciowej - panią Małgorzatę Berdecką, po uprzednich konsultacjach z Mieszkańcami Domu odnośnie wyglądu i koncepcji maskotki.

Skąd wzięła się nazwa 'Lubuś'? Z powszechnego głosowania osób biorących udział w obchodach dziesięciolecia istnienia Domu. Od tamtego czasu maskotka uświetnia wszystkie wydarzenia organizowane na terenie DPS Lubuczewo.

'Lubuś' - to zdrobnienie od nazwy miejscowości, w której znajduje się Dom. Lubuś - od Lubuczewo. Imię maskotki prawidłowo kojarzy się również z 'lubieniem'. Mieszkańcy DPS Lubuczewo lubią gości i lubią integrować się z różnymi pozytywnie zakręconymi osobami. :)

'Lubuś' wkracza w wiek szalony i energetyczny, okres zabawy, pozytywnych wibracji i inspiracji. Tak jak Mieszkańcy naszego Domu, tak i 'Lubuś' uwielbia jeździć na rowerze, pływać, łowić ryby, grać w tenisa stołowego i bilard, tańczyć, śpiewać, pisać wiersze i udzielać się teatralnie. 'Lubuś' to prawdziwa artystyczna dusza, która wciąż poszukuje swojej księżniczki na ziarnku grochu.