Dzień dzisiejszy przyniósł cudowną niespodziankę jednemu z naszych Mieszkańców - Panu Ernestowi.Na zaproszenie Muzeum Kaszubskie Kartuzy wybraliśmy się z całą grupą przyjaciół na przepiękny wernisaż "Malarstwo, które leczy duszę" Pana Henryka Jachimka. Dla Pana Ernesta znalezienie się w miejscu tak bliskiemu jego sercu, było chwilą niezwykle wzruszającą i radosną. Wystawa prac Pana Henryka, to ukazanie malarstwa w stylu Nikifora, która przenosi widza w radosny, spokojny świat wiejski, pełen rodzinnego ciepła i prostoty codziennego życia. Obrazy utrzymane są w ciepłej, nasyconej kolorystyce – dominują złote żółcie, czerwienie i miękkie zielenie, które budują atmosferę bezpieczeństwa i harmonii. Przedstawione sceny ukazują bliskość ludzi, wspólne chwile i rytm natury, nadając całości niemal baśniowy charakter. Prostota formy i szczerość wyrazu, charakterystyczne dla stylu Nikifora, sprawiają, że obrazy oddziałują bezpośrednio na emocje odbiorcy. My jako widzowie odczuwaliśmy spokój, nostalgię oraz ciepło, które dominuje z prac autora. Zwieńczeniem otwarcia wystawy był niezwykły film ożywiający rzeczywistość przedstawioną na obrazach. Ogromne podziękowania i wdzięczność kierujemy w stronę Dyrektora Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie- Pana Tomasza Siemińskiego oraz Dyrektor Muzeum Kaszubskie Kartuzy - Pani Barbara Kąkol, a także, za stworzenie filmu - reżyserowi Panu Andrzejowi Dudzińskiemu. To było niesamowite przeżycie, za co serdecznie dziękujemy.

Mieszkańcy DPS mieli okazję odwiedzić Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach 🌾Podczas spaceru wśród dawnych chat i zagród przenieśli się w czasie, poznając życie i tradycje Słowińców. To była piękna, spokojna wycieczka pełna wrażeń, refleksji i bliskości natury 🌿. Niektórzy przybyli do Kluk pierwszy raz i była to dla nich nie lada gratka !!!

Urodziny naszej Mieszkanki - Klaudii. Jeszcze raz życzymy: Ogromnych sukcesów, w życiu powodzenia, Zdrowia, pomyślności i pogody ducha Uśmiechu na twarzy od ucha do ucha!

Dziś wzięliśmy udział w biegu: "Niebieska 5-tka na trzeźwo" . Dziękujemy Dariusz Kloskowski i Fundacja Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych "Sub ventum" i Słupski Ośrodek Sportu i Rekreacji za zaproszenie. Jedni z nas pobiegli na 3 km, zaś inni na 1 km. Pogoda dopisała i bawiliśmy się cudownie. Taka dawka ruchu z samego rana dodaje wiary w siebie i energii na więcej. Ze stadionu w Słupsku wróciliśmy dumni i z medalami na piersi.

W ramach organizowanej przez Nadleśnictwo Leśny Dwór i Fundacja Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych "Sub ventum" Wspólnej Akcji „Maraton dla Ziemi” uczestniczyliśmy dziś w sprzątaniu lasu. Ci, którzy śledzą nas na FB, wiedzą, że na tym polu nie jesteśmy nowicjuszami, dzielnie dotrzymując kroku organizatorom. Krótko mówiąc: DALIŚMY RADĘ! Dziś, także dzięki nam, Ziemia mogła odetchnąć troszkę bardziej!

Spacer w otoczeniu natury to jedna z najpiękniejszych i najbardziej wartościowych form spędzania czasu wolnego przez naszych mieszkańców. Zajęcia te stwarzają doskonałą okazję do rozwijania zainteresowań, poznawania najbliższej okolicy oraz odkrywania uroków przyrody. Podczas dzisiejszej pieszej wędrówki mieszkańcy rozwijali swoje zainteresowania fotografią, dostrzegając i podziwiając zmieniający się krajobraz. Uzupełnieniem spaceru i aktywności na świeżym powietrzu, był jego twórczy i inspirujący charakter. Pod okiem instruktora kulturalno-oświatowego oraz terapeutek zajęciowych mieszkańcy mieli okazję spojrzeć na otaczający świat z zupełnie innej perspektywy – poprzez obiektyw aparatu. Dzięki temu, ów spacer stał się nie tylko formą rekreacji, ale również wartościową lekcją poznawania świata, rozwijania pasji i czerpania radości z prostych, codziennych chwil.

7 kwietnia to wyjątkowy dzień – obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia, a także Dzień Pracownika Służby Zdrowia, Dzień bez prac domowych i Dzień Niewidzialnej Pracy. To doskonała okazja, by na chwilę się zatrzymać i zadbać o siebie – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Po świątecznym czasie pełnym smakołyków nasi mieszkańcy wybrali to, co najlepsze dla zdrowia – spacer na świeżym powietrzu. Piękna, wiosenna pogoda sprzyjała relaksowi, a każdy krok pomagał spalić poświąteczne kalorie i odzyskać lekkość. Była to nie tylko forma aktywności, ale też chwila wytchnienia – bez codziennych obowiązków, w duchu „Dnia bez prac domowych”. Spacer stał się również symbolicznym docenieniem tych wszystkich drobnych, często niewidzialnych prac i wysiłków, które na co dzień wkładamy w opiekę i troskę o innych. Kontakt z naturą, śpiew ptaków i promienie słońca dodały energii i poprawiły nastrój. Takie chwile pokazują, jak ważna jest codzienna dbałość o zdrowie – nie tylko od święta

Śniadanie Wielkanocne to uroczysty, rodzinny posiłek spożywany po rezurekcji, na którym, na stole królują jajka, będące jednym z najważniejszych symboli, uosabiającym nowe życie i odrodzenie. W naszym Domu odbyło się pełne ciepła wspólne dzielenie się jajkiem – piękna tradycja, która łączy mieszkańców, pracowników i kierownictwo. Pani Dyrektor i Pani Kierownik razem z mieszkańcami celebrowali ten wyjątkowy czas w duchu przyjaźni, rodzinnej atmosfery i wzajemnej życzliwości. Nie zabrakło również czekoladowego zajączka, uśmiechów, życzeń i wspólnej refleksji nad sensem Świąt Wielkanocnych. To spotkanie było nie tylko okazją do bliskości w relacjach, ale także do pielęgnowania tradycji religijnej i pamięci o sympatii oraz więzi, która nas wszystkich łączy.

Życzenia Wielkanocne od Mieszkańców dla Państwa, Przyjaciół i Znajomych oraz Rodzin.

Wczoraj malowanie jaj i strojenie koszyczka. A dziś grupka naszych Mieszkańców udała się pod miejscowy krzyż, by tam zostały pobłogosławione pokarmy nie tylko na nasz stół, ale też na stoły wszystkich Mieszkańców Lubuczewa. Poszli, choć pogoda nie zachęcała do wyjścia za próg. Poszli, bo zwyczaj, bo tradycja, bo... wiara. Wielkanoc naprawdę tuż, tuż.