Dyskusyjny klub książki
Dyskusyjny Klub Książki działa od kwietnia 2017 roku. Spotkania Klubowiczów odbywają się raz w miesiącu w Bibliotece Publicznej w Objeździe. Każdy uczestnik DKK czyta wybrane pozycje książkowe, które następnie omawiane są na zjazdach. Obowiązuje tu zasada swobodnej dyskusji, wymiany myśli i poglądów oraz poszanowania odrębnych zdań. Spotkania odbywają się w miłej atmosferze, przy kawie, herbacie i ciasteczkach. Każdy Mieszkaniec DPS Lubuczewo może zostać członkiem Klubu - wystarczą tylko chęci i pasja do literatury. Dwa spotkania Klubu wyjątkowo odbyły się w Charnowie i Lubuczewie. Spotkania DKK są uzupełnieniem oferty terapeutycznej w ramach biblioterapii.
Uczestniczyliśmy w autorskim spotkaniu z poetką Danuta Kmiecik w Biblioteka im. Romana Zuba w Objeździe. Pani Danuta, to niezwykła osobowość pełna emocji i pogody ducha. Jej twórczość bawi, zachwyca, wstrząsa i wyzwala szereg innych odczuć u odbiorcy. Kto dziś nie był na spotkaniu, może żałować, lecz nic straconego, wystarczy sięgnąć do książki „To moja bajka” i zapoznać się z twórczością poetycką lokalnej twórczyni Pani Danuty. Dziś na spotkaniu emocje sięgały zenitu. Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy w nim uczestniczyć.
Dziś, po półtoramiesięcznej przerwie, rozpoczęliśmy nowy sezon w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej im. Romana Zuba w Objeździe. Przyczynkiem i tematem była niedawna rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz. Nieoceniona Pani Ala wprowadziła nas w treść spotkania, przedstawiając obszerną literaturę, traktującą o tej „fabryce śmierci”. Wspólnie przeczytaliśmy też opowiadanie Tadeusza Borowskiego pt. „Chłopiec z Biblią”. A że dziś przypada Dzień Rogalika, więc na stołach było coś słodkiego. No i w końcu po długim czasie w końcu można było zobaczyć czyste niebo a na nim wytęsknione słoneczko. Grzechem byłoby nie skorzystać z takiego dobrodziejstwa, więc szybciutki wypad nad morze i głębokie oddychanie morskim powietrzem (aż Panu Łukaszowi zakręciło się w nosie - ostatnie zdjęcie – a niech mu będzie na zdrowie!!!
Dzisiejsze nasze spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w Biblioteka im. Romana Zuba w Objeździe można by streścić jednym zdaniem, wypowiedzianym ongiś przez Stanisława Jachowicza, polskiego bajkopisarza i pedagoga: „CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE, SAMI NIE WIECIE CO POSIADACIE”. Pani Jola wprowadziła nas w (jak się okazało) fascynujący, przeszły czas Charnowa – takiej małej, ale jak się okazało, atrakcyjnej, pobliskiej miejscowości. Serdecznie dziękujemy za ten wspólnie spędzone chwile i… za swoiste otwarcie nam oczu.
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Biblioteka im. Romana Zuba w Objeździe obfitowało w dużą dawkę humoru, a wszystko za sprawą Marii Czubaszek i jej ciekawych, pełnych żartu, spisanych wywiadów ze znanymi osobami. Są takie dni, że spotkania dają wiele radości, dziś równie ważnym, elementem radosnym było spotkanie z osobą, za którą wszyscy tęsknili. Dziękujemy i pozdrawiamy.
Tak, tak…, to dziś jest ten jeden z trzech dni w roku, kiedy to chłopaki mają swoje święto! Właśnie pod tym kątem nasza Pani Ala z Biblioteka im. Romana Zuba w Objeździe przygotowała comiesięczne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Na początku były prezenty i poczęstunek, a potem lektura książki Johna Graya „Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus” i rozważania na szeroko pojęte relacje damsko-męskie. I przekonaliśmy się, jak świat może wyglądać oczami Pań, a zupełnie inaczej oczami Panów.
PS. Chłopaki, Faceci, Panowie, Mężczyźni – NAJLEPSZEGO!
W Dzień Włóczykija przenieśliśmy się w marzeniach do świata, w którym obyczaje i wierzenia są różne od znanych nam we współczesnej cywilizacji. Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Biblioteka im. Romana Zuba w Objeździe udało nam się przenieść do miejsc, gdzie nowości techniki jeszcze nie sięgają, a wszystko dzięki książce "Gringo wśród dzikich plemion" Wojciecha Cejrowskiego. Uwierzcie - ciekawe doświadczenie.
Międzynarodowy Dzień Marynarza.
Inna grupa Mieszkańców spędziła ten dzień bardzo tematycznie. Spotkanie DKK w Biblioteka im. Romana Zuba w Objeździe skupione było wokół tematu marynistycznego. Były szanty, krzyżówki, odczytane fragmenty książek, a nawet Pani Dorota Smardzewska napisała specjalny wiersz o Marynarzach. Można było się poczuć "jak ryba w wodzie". Na koniec po burzliwych dyskusjach morskich Mieszkańcy pojechali namacalnie doświadczyć bryzy morskiej w pobliskiej, nadmorskiej miejscowości.
Międzynarodowy Dzień Herbaty przypada na 21 maja. Celem Dnia Herbaty jest zwrócenie uwagi konsumentów na świadome i przemyślane zakupy. Świętowanie w tym dniu, to nie tylko celebracja tego cudownego naparu, który można przyrządzić na nieskończenie wiele sposobów, ale również związane z tym wielorakie rytuały. Dziś podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Publicznej Bibliotece im. Romana Zuba w Objeździe mieliśmy okazję poszerzyć swoja wiedzę o herbacie. Zapach aromatycznych herbat roznosił się wśród książek i wprowadzał klimat przenoszący nas do krajów gdzie herbata jest prawdziwie celebrowana.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. Pomysł zrodził się w Katalonii, a inicjatorem tego wydarzenia był wydawca Vicente Clavel Andres. Tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa. My także w tym ważnym dniu byliśmy na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Biblioteka im. Romana Zuba w Objeździe. była to doskonała okazja do dyskusji na tematy związane z książką jako źródłem wartości i wiedzy. Czytanie książek, pomaga nam się uczyć i rozumieć oraz czyni nas mądrzejszymi, nie wspominając o rozwijanej przez nas wiedzy, słownictwie i umiejętnościach myślenia, jednocześnie utrzymując naszą aktywność umysłu.
Światowy Dzień Poezji choć przypada na 21 marca ,to My już dziś, na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece.... obchodziliśmy te święto. Poezja wpływa na zdrowie - koi samotność, wspierać także w leczeniu. Jej czytanie, zwłaszcza głośne, reguluje oddech i synchronizuje pracę serca. To wszystko towarzyszyło nam dziś przy czytaniu poezji takich twórców jak: Z.Herbert, M.Jasnorzewska - Pawlikowska, A.Osiecka, B.Leśmian, Ks.Twardowski, K. Wojtyła i wielu wielu innych. Nie obyło się bez ciekawych zabaw, a jedną z nich było stworzenie kaligramu. Wyzwanie duże jak na nasze możliwości, ale daliśmy radę.