Dyskusyjny klub książki
Dyskusyjny Klub Książki działa od kwietnia 2017 roku. Spotkania Klubowiczów odbywają się raz w miesiącu w Bibliotece Publicznej w Objeździe. Każdy uczestnik DKK czyta wybrane pozycje książkowe, które następnie omawiane są na zjazdach. Obowiązuje tu zasada swobodnej dyskusji, wymiany myśli i poglądów oraz poszanowania odrębnych zdań. Spotkania odbywają się w miłej atmosferze, przy kawie, herbacie i ciasteczkach. Każdy Mieszkaniec DPS Lubuczewo może zostać członkiem Klubu - wystarczą tylko chęci i pasja do literatury. Dwa spotkania Klubu wyjątkowo odbyły się w Charnowie i Lubuczewie. Spotkania DKK są uzupełnieniem oferty terapeutycznej w ramach biblioterapii.
Dzisiejsze nasze spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w Biblioteka im. Romana Zuba w Objeździe można by streścić jednym zdaniem, wypowiedzianym ongiś przez Stanisława Jachowicza, polskiego bajkopisarza i pedagoga: „CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE, SAMI NIE WIECIE CO POSIADACIE”. Pani Jola wprowadziła nas w (jak się okazało) fascynujący, przeszły czas Charnowa – takiej małej, ale jak się okazało, atrakcyjnej, pobliskiej miejscowości. Serdecznie dziękujemy za ten wspólnie spędzone chwile i… za swoiste otwarcie nam oczu.
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Biblioteka im. Romana Zuba w Objeździe obfitowało w dużą dawkę humoru, a wszystko za sprawą Marii Czubaszek i jej ciekawych, pełnych żartu, spisanych wywiadów ze znanymi osobami. Są takie dni, że spotkania dają wiele radości, dziś równie ważnym, elementem radosnym było spotkanie z osobą, za którą wszyscy tęsknili. Dziękujemy i pozdrawiamy.
Tak, tak…, to dziś jest ten jeden z trzech dni w roku, kiedy to chłopaki mają swoje święto! Właśnie pod tym kątem nasza Pani Ala z Biblioteka im. Romana Zuba w Objeździe przygotowała comiesięczne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Na początku były prezenty i poczęstunek, a potem lektura książki Johna Graya „Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus” i rozważania na szeroko pojęte relacje damsko-męskie. I przekonaliśmy się, jak świat może wyglądać oczami Pań, a zupełnie inaczej oczami Panów.
PS. Chłopaki, Faceci, Panowie, Mężczyźni – NAJLEPSZEGO!
W Dzień Włóczykija przenieśliśmy się w marzeniach do świata, w którym obyczaje i wierzenia są różne od znanych nam we współczesnej cywilizacji. Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Biblioteka im. Romana Zuba w Objeździe udało nam się przenieść do miejsc, gdzie nowości techniki jeszcze nie sięgają, a wszystko dzięki książce "Gringo wśród dzikich plemion" Wojciecha Cejrowskiego. Uwierzcie - ciekawe doświadczenie.
Międzynarodowy Dzień Marynarza.
Inna grupa Mieszkańców spędziła ten dzień bardzo tematycznie. Spotkanie DKK w Biblioteka im. Romana Zuba w Objeździe skupione było wokół tematu marynistycznego. Były szanty, krzyżówki, odczytane fragmenty książek, a nawet Pani Dorota Smardzewska napisała specjalny wiersz o Marynarzach. Można było się poczuć "jak ryba w wodzie". Na koniec po burzliwych dyskusjach morskich Mieszkańcy pojechali namacalnie doświadczyć bryzy morskiej w pobliskiej, nadmorskiej miejscowości.
Międzynarodowy Dzień Herbaty przypada na 21 maja. Celem Dnia Herbaty jest zwrócenie uwagi konsumentów na świadome i przemyślane zakupy. Świętowanie w tym dniu, to nie tylko celebracja tego cudownego naparu, który można przyrządzić na nieskończenie wiele sposobów, ale również związane z tym wielorakie rytuały. Dziś podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Publicznej Bibliotece im. Romana Zuba w Objeździe mieliśmy okazję poszerzyć swoja wiedzę o herbacie. Zapach aromatycznych herbat roznosił się wśród książek i wprowadzał klimat przenoszący nas do krajów gdzie herbata jest prawdziwie celebrowana.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. Pomysł zrodził się w Katalonii, a inicjatorem tego wydarzenia był wydawca Vicente Clavel Andres. Tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa. My także w tym ważnym dniu byliśmy na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Biblioteka im. Romana Zuba w Objeździe. była to doskonała okazja do dyskusji na tematy związane z książką jako źródłem wartości i wiedzy. Czytanie książek, pomaga nam się uczyć i rozumieć oraz czyni nas mądrzejszymi, nie wspominając o rozwijanej przez nas wiedzy, słownictwie i umiejętnościach myślenia, jednocześnie utrzymując naszą aktywność umysłu.
Światowy Dzień Poezji choć przypada na 21 marca ,to My już dziś, na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece.... obchodziliśmy te święto. Poezja wpływa na zdrowie - koi samotność, wspierać także w leczeniu. Jej czytanie, zwłaszcza głośne, reguluje oddech i synchronizuje pracę serca. To wszystko towarzyszyło nam dziś przy czytaniu poezji takich twórców jak: Z.Herbert, M.Jasnorzewska - Pawlikowska, A.Osiecka, B.Leśmian, Ks.Twardowski, K. Wojtyła i wielu wielu innych. Nie obyło się bez ciekawych zabaw, a jedną z nich było stworzenie kaligramu. Wyzwanie duże jak na nasze możliwości, ale daliśmy radę.
21 lutego każdy może docenić piękno swego języka narodowego, gdyż wtedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dzięki możliwości uczestniczenia w Dyskusyjnym Klubie Książki i profesjonalnej prowadzącej Pani Ali poćwiczyliśmy wymowę trudnych słów, uczestniczyliśmy w pisaniu dyktanda i wielu innych zabawach językowych. Prowadząca spotkanie przeprowadziła nas przez meandry dziedziny wiedzy języka polskiego. Nie było to łatwe zadanie, ale daliśmy radę! BO JAK NIE MY, TO KTO?!
Dzień dzisiejszy to spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w Biblioteka im. Romana Zuba w Objeździe. Pani Alicja Mieliwodzka, gospodyni i nasz Dobry Anioł, wychodząc od tekstu przygotowanej lektury zainicjowała dyskusję na temat przyjaźni. Stało się to przyczynkiem nie tylko do poważnych rozważań, ale też do wspomnień z czasów szkolnych, czasów gdy wszystko było weselsze a życie mniej skomplikowane. I w sobie tylko znany sposób niepostrzeżenie przeprowadziła nas do książkowych kalamburów. Pani Alu, dziękujemy za dziś! A korzystając z „okna pogodowego” po skończonym spotkaniu wybraliśmy się na spacer brzegiem morza - tego nam było trzeba. Głowy przewietrzone, więc możemy ruszać zdobywać świat...